Holisztikus felkészülés a szülésre?

2020.01.22

Az új szemléletű integratív, holisztikus felkészülés módszereinek igen széles a skálája, ide tartozik a kismama- és szülőpozíciós jóga, baba-mama kommunikációt fejlesztő finomérzékeléses gyakorlatok és relaxációk, stresszkezelő- és fájdalomcsillapító légzéstechnikák, vajúdást támogató szülőpozíciók gyakorlása, meditációs mozgás- és táncterápia, dalok éneklése vagy mantrák kántálása, egyéni terápia, indiai ayurveda masszázs stb. Az ilyen ellegű szülésre készülődés kevesebb "konkrétumot" ígér, nem helyezi egyik szülésmódot sem előtérbe a másiknál és nem állít fel egy szigorú mércét sem, amit teljesíteni kellene.

"Ha szeretnénk megismerni a vajúdás és szülés természetes testhelyzetét, akkor meg kell figyelnünk azt a nőt, akit az ösztönei vezérelnek és nem a prüdériája: manapság sajnos már csak a természeti törzsek asszonyai között látunk ilyet. Ebben a teljesen természetes tevékenységben, az ösztön helyesebb utat mutat az asszonyoknak, mint a változó idő aktuálisan divatos szokásai…" George Engelmann: Szülés az egyszerű népeknél

A szülésfelkészítő módszerek közül mindenkinek az a legmegfelelőbb, ami azt nyújtja a szülő pár számára, amire nekik épp szükségük van.

  • alkalmazása nem kötelező, hanem fakultatív és nem mint az egyedüli, üdvözítő lehetőség jelenik meg
  • a szülés valamennyi érintettjére – köztük a "várandós apákra" is- gondol
  • hiteles objektív és szubjektív belső információkhoz segít hozzájutni

Igazán ideális az, ha a párok, a különböző szintű belső munkát és részvételt kínáló programokból, tetszőleges összetételben és óraszámban állíthatják össze a számukra testreszabott felkészülési programjukat. Ha egységes szemléleti keretben, szakemberek jelenléte mellett komplex módon az egyénre, illetve párra szabott differenciált odafigyelést valósít meg a résztvevők aktivitásával.

Az újabb keletű elvárások azoktól származnak, akik készek találkozni lelkük mélységeivel, az igazi érzéseikkel és arra vágynak, hogy a szülésük minden mozzanatát és érzését követni tudják. Igény esetén, része lehet a szülésfelkészülésnek, a direkt módszerek nyújtotta tanulási folyamat is, mintegy felkészülve arra is, hogy legyen egy fogódzó, ha a szülés szenvedélyes, viharos hullámain "hánykolódni" kezdene az "utazó" és a mozdulatokat, a légzést már nem a szülés "diktálja". Ilyen esetben a hangsúly itt áttevődhet az indirektebb módszerek alkalmazására, amik az önátadást, az érzésekkel és a test jelzéseivel való együtt mozgást, a testi üzenetek elfogadását és hitelét, az ösztönösséget, a rugalmasságot és a testi-lelki "megnyílást", a kreatív megoldásokat támogatják.

Abban tud megfelelően segíteni, hogy a résztvevők választásaként, a belső lehetőségeit és a számukra biztonságot adó utat kövesse, legyen az a hagyományos, vagy alternatív módja a szülésnek, hogy saját ösztöneikre és belső biztonságukra hagyatkozó, saját életszemléletüknek alapján, megfelelő hatékonysággal hangolódhassanak az előttük álló feladatokra, a szülésre és szülővé válásra.

A szülésre való felkészülés "eredményessége" a szülészeti mutatókban és az élményekben nyomon követhető. A holisztikus testi-lelki felkészülés során, a szülőpár jobban informáltabbá válik a szülésről, a körülményekről és önmagukról is, így követve belső érzéseiket és szükségleteiket, hatékonyabban tudnak választani és dönteni a különböző lehetőségek közül. Könnyebben megtalálhatják ösztönös, belső érzelmi biztonságérzetüket még olyan váratlan élethelyzetekben is, ha az nem egyezik az előzetesen elképzeltekkel és nem ideálisak számukra. A belső ösztönökre és a testi érzéseire befelé figyelve, a vajúdó asszony könnyebben beleengedi a testét és lelkét a vajúdási kontrankciók egyre dinamikusabban hullámzó táncába, hiszen nem ellenségként "ellenáll" a fájdalomnak, hanem utat mutató segítőnek tekinti, mely vezeti, segíti a vajúdást és a szülést, átengedi testét az ösztönös mozgásnak, hogy ezáltal önmagának és a babájának is segíteni tudjon. Így a szülésélmény mély lelki megéléseket hoz, természetesebb folyamatok által "könnyebbé válik, és a szülészeti mutatók pedig egyértelműen javulnak.

A megfelelő, integratívan holisztikus szülésfelkészülés legfontosabb pozitív szülészeti mutatói:

  • kb.: 30% csökken a gyógyszeres fájdalomcsillapítás valószínűségét
  • a vajúdás időtartama 25%-kal lerövidült
  • 40% csökkent az oxitocin használata
  • 60 % kevesebbszer kellett epidurális érzéstelenítőt használni és gátmetszést végezni
  • 30% csökkent a fogós szülések száma
  • 50% csökkent a császármetszések száma
  • az apák is sokkal aktívabbak voltak és jobban bevonódtak a szülés folyamatába
  • a szülést követő órákban az anyák sokkal gyengédebben voltak a babájukkal
  • problémamentesebben és hosszabb ideig szoptattak
  • az anyák kevésbé voltak aggodalmaskodók és ritkábban fordult elő gyermekágyi depresszió