Relaxáció - Autógén tréning

2024.03.29

Sokunkban számos negatív sztereotípia él a meditáció és relaxáció szavakkal kapcsolatban, annak ellenére, hogy napjainkban a különböző meditációs technikák egyre kedveltebbek, gyakorta jelennek meg a lelki egészség és a szomatikus betegségek terápiás alkalmazásai körében. Mindez nem valami misztikus, titokzatos és furcsán spirituális dolog, amihez speciális képességekre van szükség.

"Mens sana in corpore sano sit" - "Ép testben ép lélek" – Juvenalis, római költő

A test egészségének összefüggése a lélek egészségével, már az ókorban ismert volt, ám sajnos a későbbi évszázadokban feledésbe merült.

Mi is az az autogén tréning?

 Az autogén tréning egy relaxációs technika, amely a 19. század végén a hipnóziskutatásból alakult ki. A módszer végső formája (1932) Johannes Schultz nevéhez köthető. Újdonsága más technikához képest, hogy kellő gyakorlás után, önmagunknak is elő tudjuk idézni, nincs szükség hozzá külső vezető személyre. A technika a testi észlelés passzív koncentrációján alapul, mely hatással van teljes neuroendokrín rendszerünkre és ellazítjani testünket, lecsendesíteni elménket.

Kinek ajánljuk?

A technika megtanulásához nincs szükség semmilyen meglévő, speciális képességre, kizárólag kitartásra és gyakorlásra! Tény – mint más készség esetében –, a tanulás valakinek könnyebben megy, másnak pedig nehezebben, de mindenkiben megvan az ehhez szükséges alap, amely mellé csak kellő motiváció szükséges. Kivételek természetesen itt is akadnak, nem ajánlott például 13 évnél fiatalabb gyermekeknek, és súlyos mentális zavarral küzdőknek sem.

Jótékony hatásait számos kutatás, vizsgálat igazolta, csak hogy párat említsünk:

  • enyhíti az alvászavarokat, segít az elalvásban;
  • erősíti az immunrendszert és jó hatással van a szívre, vérnyomásra, keringésre;
  • csökkenti a kimerültség érzését, és növeli a stressztűrő képességünk

Hogyan sajátíthatom el az autogén tréning módszerét?

A módszer elsajátítása rendszerint kis csoportokban (8-10 fő) történik: 12-15 héten keresztül heti egyszeri csoportalkalmakkal, és naponta otthoni, önálló gyakorlással. Ehhez semmilyen eszközre nincs szükségünk, csak egy kényelmes testhelyzetre (ülő, fekvő). A tanulás 3 lényeges feladaton keresztül történik: először igyekezni kell kizárni a külső ingereket és a belső késztetéseket, majd a tanult vizualizációk ismételgetése következik, végül képessé válunk a passzív koncentrációra. (Erről részletesebben nem is írunk itt, mert sokkal izgalmasabb, ha ezeket önmagadon tapasztalhatod meg, fedezheted fel!)

Autogén tréning érzése

Egy átlagos nap folyamán rengeteg inger ér minket, agyunk folyamatosan pörög, dolgozik, értelmezi a sok információt, és igyekszik alkalmazkodni a felgyorsult életünkhöz. Elménk, testünk számára a meditáció, autogén tréning technika segíthet megállni, ellazulni, pihenni. Megéri időt szánni erre, magunkra, hiszen utána a mindennapokban annál több energiánk lesz, és a minket ért stresszel is könnyebben fogunk tudni megbirkózni.

Hagyjuk pihenni az elménket, neki is szüksége van erre. Biztosak lehetünk benne, hogy utána meghálálja!

Ha felkeltette érdeklődésed cikk, nagy szeretettel várlak a hamarosan induló ingyenes online autogén tréning csoportban